Gry fabularne RPG – papierowe RPG – RPG Blog

Gry fabularne inaczej zwane też grami RPG lub papierowymi RPG-ami to przede wszystkim, gry wyobraźni. Gry fabularne oparte są na narracji, gdzie grupa kilku osób wciela się w wykreowane przez siebie postacie stworzone na potrzeby konkretnego świata, w którym gracie. Zazwyczaj gry fabularne prowadzone są w fikcyjnym świecie, choć nie zawsze. Wyjątkiem od tej reguły jest na przykład system RPG „Zew Cthulu”. Główny celem gier RPG jest przede wszystkim dobra zabawa. Celem postaci jest przebrnięcie przez rzucane dla nich wyzwania, przez mistrza gry. Finalnie, każdy powinien dążyć do rozwiązania danej sprawy, zagadki czy też konfliktu i dotrzeć do punktu kulminacyjnego przygody. Przygody zawarte w scenariuszach można łączyć w dłuższe kilkumiesięczne rozgrywki – kampanie. Wszystkie spotkania, które odbywacie, nazywają się sesjami RPG.

Podsumowując, gry fabularne potocznie zwane także grami RPG, można porównać do sztuki teatralnej. Gracze są kimś w rodzaju aktorów wcielających się w stworzone przez siebie postacie, a prowadzący rozgrywkę nazywany jest często mistrzem gry. Więcej o roli prowadzącego możesz poczytać w moim poście pod tytułem – Jak zostać mistrzem gry?

gry fabularne i RPG

Gry fabularne – kim jest gracz?

Gracz RPG to nie tylko streamer, czy ktoś, kto gra w gry RPG na PC. W grach fabularnych gracz to osoba, która jest porównywana do aktora. Na początku sesji, tworzysz wymarzoną postać, nadajesz jej wartości cech, wygląd, charakter. Opisujesz historię, a następnie wcielasz się w jej rolę. Graczem RPG, można nazwać każdą osobę biorącą udział w sesji. Przestajesz czytać powieści i niesamowite historie. Od teraz to ty je tworzysz wraz ze swoją drużyną!

Gry RPG – kim jest mistrz gry?

Mistrz gry to osoba, która jest odpowiedzialna za prowadzenie rozgrywki zwanej sesją RPG. Jest kimś w rodzaju scenarzysty. Planuje przygody, zarządza postaciami niezależnymi zwanymi NPC oraz jest ogólnym sędzią rozstrzygającym spory. Więcej o samej roli mistrza gry możesz przeczytać tutaj – Mistrz gry – kim jest?

Gry fabularne – sesja RPG

Sesja RPG to nic innego jak wyżej wymienione spotkanie kilku osób przy stole. W dawnych czasach, kiedy internet nie był tak powszechny, ludzie grali w większości w domach albo jakiś lokalach. Dzisiaj natomiast sesje RPG przeniosły się także do wirtualnego świata. Na Facebooku możemy znaleźć mnóstwo grup rpgowych zrzeszających fanów gier fabularnych i ułatwiających im znalezienie graczy do wspólnej rozgrywki. Jedyne co nam jest w tym wypadku to zazwyczaj jakiś komunikator głosowy (Skype, Discord, TeamSpeak itp.), oraz sprawny mikrofon i ewentualnie wirtualny stół do wykonywania rzutów kostką, czy też rysowania bądź prezentowania map.

Gry fabularne – czy są dla każdego?

Uważam, że każdy kto zainteresował się tematyką gier fabularnych powinien najpierw zagrać kilka sesji, by móc sam ocenić czy jest to zajęcie dla niego. Mi jako osobie częściowo introwertycznej najciężej było odgrywać swoją postać. Czułem się z początku nie komfortowo i było to trochę stresujące. Jednak po czasie, oswoiłem się z tym i widząc jak reszta moich przyjaciół się stara, nie chciałem odbiegać w tyle. Warto również spróbować poprowadzić swoją własną sesje, by przekonać się czy być może rola mistrza gry bardziej nam odpowiada nim gracza. Warto również zaznaczyć, że wiek w grach RPG nie ma dużego znaczenia. Najmłodsi gracze i graczki mają nawet po kilka lat, kiedy próbują swoich sił w baśniowych opowieściach

Papierowe RPG – dlaczego warto zagrać?

Papierowe RPG bardzo mocno rozwijają nie tylko wyobraźnie, ale pozwalają również na odcięcie się chociaż na chwilę od naszej rzeczywistości. W grach fabularnych możesz zostać kim chcesz! Jedynymi ograniczeniami jest tylko i wyłącznie Twoja wyobraźnia. Chcesz stworzyć krasnoluda, który jako jedyny z całego klanu, będzie umiał posługiwać się magią? Nic nie stoi na przeszkodzie.

Gry fabularne pozwalają rozegrać sesje RPG m.in. w takich uniwersach jak:

  • Wiedźmin gra wyobraźni
  • Cyberpunk 2077
  • Dungeons and Dragons
  • Star Wars itd.

Gry fabularne są idealne dla osób lubiących gry mmorpg, czy jakiekolwiek komputerowe gry RPG. Aktualnie w Internecie możecie znaleźć mnóstwo darmowych systemów do gier fabularnych z gotowymi zasadami, czy scenariuszami. O tym również możecie poczytać w jednym z moich wpisów – Sesje RPG online. Mam nadzieję, że po tym wpisie, chociaż część z was, spróbuje zagrać w papierowe RPG i być może stanie się ich wielkim fanem, tak samo, jak ja.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o grach RPG

Czy są darmowe gry RPG?

Tak, na polskim rynku z grami fabularnymi możesz znaleźć wiele darmowych starterów, czy systemów RPG.
Jednym z najbardziej popularnych jest starter do gry fabularnej „Zew Cthulu”. Jeśli chcesz poznać inne damrowe systemy RPG, zapraszam do jednego z moich wpisów.

Czy gry fabularne są drogie?

Gry fabularne zależnie od wydawnictwa, rodzaju materiału wykonania oraz druku różnią się od siebie cenami. Zaznaczę wprost, że nie jest to tanie hobby. Średnia cena za podręcznik do RPG to około 120-140zł.

Ile minimum osób potrzeba do gry?

Do zagrania w gre fabularną wystarczy nawet jeden gracz. Istnieją także gry paragrafowe, gdzie możesz zagrać samodzielne przygody oparte na paragrafach. Przykładem tutaj będzie gra paragrafowa RPG „Samotnie przeciw ciemności”. Zalecane jest jednak, aby w sesji brało udział co najmniej 2 graczy.

Czego potrzeba do gry w papierowe RPG?

W wiekszości przypadków wystarczą wam zupełnie karty postaci waszych bohaterów, dedykowane kostki do gier fabularnych oraz grupa kilka osób, gdzie jedna z nich będzie prowadzącym oraz scenariusz i system RPG.

Gdzie tanio kupić RPG?

Najlepszym wyborem będzie w pierwszej kolejności sprawdzenie bazarku RPG na Facebooku lub stron typu Allegro. Tanie systemy RPG możecie również znaleźć na stronach typu Rebel, Black Monk. Jeśli zależy wam tylko na wersji PDF, polecam zapoznać się z serwisem DriveThruRPG

Tagi: gry rpg, gry fabularne, papierowe rpg, gry planszowe rpg, mmo rpg za darmo, czym są gry fabularne, czym są gry rpg, gry fabularne blog, gry rpg blog, blog o grach fabularnych