JEŚLI JESTEŚ OSOBĄ POCZĄTKUJĄCĄ I SZUKASZ EKIPY DO GRANIA ODEZWIJ SIĘ DO MNIE NA MOIM INSTAGRAMIE, A RAZEM ZBIERZEMY EKIPĘ I POPROWADZĘ DLA WAS JEDNOSTRZAŁA, KTÓRY WCALE NIE MUSI SIĘ SKOŃCZYĆ NA JEDNEJ SESJI ONLINE. GRAMY OCZYWIŚCIE NA DISCORDZIE + ROLL20 – oba te narzędzia są darmowe!
A jeżeli chcesz zobaczyć przykładową sesję, jak gramy zapraszamy na naszego YT!
Kojarzycie ten moment, kiedy chcielibyście pograć w Dungeons and Dragons, Zew Cthulu lub inną grę, ale wszyscy wasi znajomi przebywają na wakacjach lub nie macie jak się spotkać? Chcielibyście zagrać szybkiego jednostrzała ale nikt w okolicy nie organizuje meetingu? A może chcecie poznać nowych ludzi, spróbować czegoś innego? W takim razie sesje RPG online to jest coś dla was. W dzisiejszych czasach, dostęp do internetu posiada niemal każdy. Sesje RPG przeniosły się również do świata online. Za pomocą komunikatorów głosowych takich jak: Discord, TeamSpeak, Skype oraz w połączeniu z generatorami do rzutów kośćmi np.: Roll20, jesteśmy w stanie poprowadzić kilkugodzinną sesje. Osobiście sam prowadzę sesje RPG głównie przez internet i muszę przyznać, że jestem z tej metody bardzo zadowolony 🙂

Sesje RPG przez internet – zalety
W momencie, kiedy gry fabularne przeniosły się do internetu, przed graczami i mistrzami gry otwarły się całkowicie nowe możliwości. Największymi zaletami prowadzenia sesji RPG online są m.in.:
- Brak ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania – nie ma znaczenia, czy mieszkasz w mieście, na wsi, sesję możesz zagrać absolutnie z każdego miejsca nawet hotelu.
- Możliwość poznania wielu ciekawych ludzi z różnych zakątków świata – przez ponad rok czasu grał ze mną przyjaciel z Ameryki. Mimo ogromnych różnic czasowych udało się nam wspólnie ustalić terminy sesji i nie było najmniejszego problemu, żeby rozegrać piękną i niesamowicie ekscytującą kampanię Warhammera.
- Łatwe nagrywanie/archiwizowanie sesji – pamiętaj, żeby najpierw spytać o zgodę wszystkie osoby biorące udział!
- Łatwiej znaleźć mistrza gry – na facebooku jest mnóstwo grup, na których możecie poszukać mistrza gry do waszych sesji. Jest to na pewno łatwiejsze rozwiązanie, niż szukanie fizycznie prowadzącego, kiedy mieszka się w małej wsi czy miejscowości.
- Łatwiej znaleźć graczy – tak samo, jak w przypadku mistrza gry, graczy również jest łatwiej znaleźć online niż na żywo.
- Wszystkie karty postaci, notatki z sesji w jednym miejscu – prościutko możecie sobie wszystko archiwizować na przykład, na dysku Google albo w folderze na komputerze, czy telefonie. Zawsze macie wszystko pod ręką pięknie posegregowane.
- Wiele darmowych narzędzi ułatwiających rozgrywanie sesji RPG np.: Discord, Roll20, Skype itd.
Sesje RPG online – wady
Ah, gdyby świat był taki kolorowy i posiadał tylko zalety. Niestety granie sesji RPG online ma też kilka swoich wad. Do najczęściej spotykanych zaliczam:
- Programy komputerowe odmawiają posłuszeństwa – czasem nasz komputer, czy też aplikacje odmówią posłuszeństwa. Zazwyczaj problem można rozwiązać w kilka minut. Jednak awaria sprzętowa podczas trwającej już sesji RPG może być uciążliwa,
- Utrata niepowtarzalnego klimatu sesji RPG – grając na żywo z znajomymi, możecie odczuć prawdziwy klimat. Żaden program nie zastąpi nam, świeczników, dekoracji, handoutów ręcznie robionych, czy też po prostu odgrywania postaci przez graczy na żywo,
- Problemy z łączem internetowym – słabe łącze internetowe, może do końca zabić klimat na sesji RPG oraz utrudnić komunikację z innymi graczami, czy też mistrzem gry,
- Problemy z mikrofonem – praktycznie to samo, co powyżej. Nasz mikrofon nie musi być wcale drogi. Wystarczy, żeby było cie słychać bez większych szumów i skrzypnięć 🙂
Sesje RPG online – na czym grać?
Prowadzenie sesji RPG przez internet jest banalnie łatwe. Do najbardziej podstawowych narzędzi, od których już możemy zacząć rozgrywkę wliczają się:
- Skype
- Roll20
Osobiście nigdy nie prowadziłem sesji RPG przez Skype. Niewątpliwie jest to dobre rozwiązanie, kiedy mamy ochotę zagrać z kamerkami. Z mojej strony polecam przede wszystkim darmowe pogramy takie jak:
Sesje RPG online Discord
Wyśmienity komunikator głosowy, z możliwością prowadzenia sesji RPG z kamerką. Największym atutem Discorda jest jego elastyczność w konfiguracji pod własne potrzeby. Utworzymy na nim swój własny serwer z wszystkimi niezbędnymi pokojami i chatami. Wgramy wszystkie niezbędne boty, w tym boty muzyczne, do rzucania kostkami, zarządzające powiadomieniami oraz znacznie więcej! Przez Discorda prześlemy również nasze graficzne handouty, mapy, karty postaci oraz ich wizerunki.
TeamSpeak
Darmowy komunikator głosowy z mocno okrojonymi możliwościami. Największym jego atutem jest małe obciążenie komputera i stabilniejsze łącze.
Roll20 – wirtualny stół do gier RPG
Jest dostępny w wersji darmowej, jak i płatnej. Ja korzystam z wersji darmowej i uważam, że w zupełności starczy to do prowadzenia barwnych i niesamowitych sesji RPG. Roll20 w swoim warsztacie posiada przede wszystkim:
- Generator rzutów kośćmi – bardzo przydatne narzędzie!
- Ogrom darmowych figurek 2D, od elfów i krasnoludów po smoki i szkaradne potwory,
- Możliwość integrowania kart postaci z rzutami kości oraz trzymanie wszystkiego w jednym miejscu(notatek, historii, ekwipunku itd.),
- Umieszczanie map i rysunków,
- Mierzenie odległości na mapach podczas walk,
- Tworzenie odrębnych pokoi, gdzie możesz przygotować całą oprawę graficzną mapy, czy też miejsc,
- Odtwarzanie muzyki z play listy,
- Możliwość uruchomienia kamerki internetowej,
- Mgła wojny – ograniczenie widoczności terenu postaciom graczy, by etapowo odkrywali każdy skrawek mapy!
DnD Beyond
Aplikacja jest dostępna zarówna na komputer, jak i na urządzeniach mobilnych. Jest skierowana głównie do graczy i mistrzów gry, którzy zamierzają grać w grę fabularną Dungeons and Dragons. Będziecie mogli archiwizować wszystkie swoje karty postaci w jednym miejscu i mieć to praktycznie zawsze pod ręką. Dodatkowo istnieje możliwość kupowania podręczników do DnD 5ed w formie PDFa. Dostępne są podręczniki źródłowe i dedykowane kampanie/przygody.
Sesje RPG online – gdzie mogę znaleźć graczy?
Poniżej wklejam linki do grup na facebooku, gdzie możecie dołączyć i poszukać graczy oraz mistrzów gry. Podaję również informacje, które mogą ułatwić w poszukiwaniu kompanów do rozgrywki.
Co warto dodać do ogłoszenia jak gracz:
- Wiek,
- Dostępność czasową,
- W jaki system RPG chcesz zagrać,
- Opisz, krótko siebie, postaraj się zaprezentować w możliwie najbardziej unikalny sposób – pamiętaj, że takich ogłoszeń jak twoje jest mnóstwo,
- Osobiste doświadczenie z RPGami,
- Co preferujesz: storytelling, czy może postawienie wszystkie na mechanikę i rzuty kośćmi,
- Czy interesuję cię rozegranie pojedynczej sesji, a może całej kampanii
Jestem mistrzem – co powinien zawrzeć w ogłoszeniu?
- Terminy sesji, kiedy prowadzisz z informacją, czy jest możliwość ustalenie dodatkowych dni i godzin,
- Systemy RPG, które chcesz prowadzić,
- Twoje doświadczenie – czy jesteś początkujący, a może jesteś starym wyjadaczem,
- Na czym będzie prowadzona sesja RPG online – discord, skype, roll20 itd.
- Czego oczekujesz od swoich graczy – raczej opisz to, krótko ale zwięźle,
- Jeśli w twoich sesjach pojawiają się sceny seksu, makabryczne opisy rozpruwanych ciał demonów – od razu zaznacz w to ogłoszeniu!
- Co ty oferujesz swoim graczom 🙂
Miejsca, gdzie możecie szukać rozgrywek RPG online poniżej. Sam znajduję się na tych grupach i mogę je polecić z czystym sercem 🙂
RPG Online – https://www.facebook.com/groups/321287321398435/?ref=bookmarks
Po Prostu graj! – sesje RPG online https://www.facebook.com/groups/PoProstuGraj/?ref=bookmarks
MG szuka graczy – https://www.facebook.com/groups/238617506486243/
Gorąco zachęcam każdego, aby spróbował zagrania sesji RPG przez internet. Zwłaszcza teraz, kiedy mamy epidemie stało się to bardzo popularne. Poznasz nie tylko nowych ludzi, ale zdobędziesz również ciekawe doświadczenie na przyszłość!
Tagi: sesje rpg online, jak prowadzić sesje rpg online, gry fabularne przez internet, jak znaleźć graczy do sesji rpg online, sesje rpg online discord
Świetny wpis! Właśnie szukałam jak grać sesje RPG online. Cieszę się, że trafiłam na twój blog o grach fabularnych.
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Powodzenia w poszukiwaniach 🙂
Bardzo dobry wpis, dużo tłumaczy. Zacząłem interesów się jak prowadzić sesje RPG online i trafiłem na świetny wpis! Dzięki za rzeczowe informacje.
cieszę się, że mogłem pomóc 😀
Bardzo przydatne informacje! Wyjaśnione od „A” do „Z”. Już teraz wiem jak zacząć, dzięki! 😉
Nie ma sprawy, powodzenia! 😀
Hehe lol, lmao… dobry wpis 🙂
bardzo dziękuję! 😀
Hmm… wpis raczej powinien nazywać sie „czym grać sesje online”, a nie jak grać. Nie ma nic odnośnie technik prowadzenia przez internet, kontroli stołu, tricków używanych przez MG i tego jak praktycznie ogarnąć stół.
bardzo dziękuję za komentarz i opinię – postaram się w najbliższym czasie dodać do tego artykułu lub osobnego tematykę, o której piszesz 🙂 Pozdrawiam!