Jak zostać mistrzem gry

Skoro zadałeś sobie to pytanie, to znaczy, że planujesz zostać mistrzem gry i poprowadzić swoją być może pierwszą sesję RPG. Niniejszy wpis przygotowałem przede wszystkim z myślą o początkujących mistrzach gry, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Bycie mistrzem gry nie jest trudne. Jednak bycie DOBRYM mistrzem gry, to już zupełnie inna bajka. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wszystko stanie się jasne. Od razu uprzedzam, że wpis jest długi. Zachęcam do zrobienia sobie kanapek, herbatki lub kawki i zapraszam do lektury.

jak zostać mistrzem gry

SPIS TREŚCI


Mistrz gry – kim jest?

Jeśli gracze to aktorzy wcielający się w role swoich wykreowanych postaci, to mistrz gry jest scenarzystą, reżyserem całego filmu. Mistrz gry, to osoba, która jest w pewnym rodzaju sędzią i przewodnikiem po świecie RPG, w którym gracie. Twoim zadaniem jest przygotowanie całej inscenizacji począwszy od klimatu, muzyki, może jakiś handoutów i map, po zaplanowanie spotkania z postaciami niezależnymi, zagadek, opisy lokalizacji i miejsc, do których udają się bohaterowie graczy. To co wymieniłem to tylko kilka z ważniejszych punktów. Rolą mistrza gry jest przede wszystkim dostarczenie zabawy swoim graczom ale i samemu sobie. Pamiętaj, że w grach RPG powinna liczyć się przede wszystkim radość z wspólnego grania. Możliwości spędzenia czasu z osobami, o podobnych zainteresowaniach, co twoje to dodatkowy atut 🙂 W dalszej części artykułu dowiesz się jak przygotować jedną z najważniejszych rzeczy do swoich sesji RPG, czyli scenariusz.

Jakim mistrzem gry jesteś?

To jedno z kluczowych pytań, które powinien sobie postawić na samym początku. Ilu mistrzów gry, tyle upodobań i styli prowadzenia rozgrywki. Każdy z nas jest inny. Nie wszyscy lubią mroczne klimaty, epickie walki, czy dobry klasyczny kryminał. Musisz określić na początku, swoje preferencje. Walające się wnętrzności zagorzałych wrogów Imperium? Tajemnica z nutką grozy doprowadzająca badaczy graczy do szaleństwa? Jeśli już określisz styl i klimat, który cię interesuje, pora zastanowić się nad kolejnym istotnym aspektem. Chcesz być mistrzem gry opowiadającym niesamowite i wciągające historie, stawiając na narrację, czy jednak odłożysz to na drugi plan i będziesz się kierował głównie mechaniką systemu. Złotym środkiem byłoby wybranie jednego i drugiego. Sam doskonale jednak wiem, że nie każdemu odpowiada taki styl prowadzenia sesji.

System RPG – jaki wybrać na start?

No dobrze, dwie podstawowe rzeczy mamy za nami. Co dalej? Teraz pora wybrać system RPG, w którym poprowadzisz swoją pierwszą sesje. Wpis, jak i cały blog kieruje głównie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z mistrzowaniem i prowadzenia gier fabularnych. Postaram wymienić się kilka systemów RPG, które są darmowe lub mają darmowe startery. Gry narracyjne są drogie i myślę, że kilka darmowych systemów będzie dla nowych osób, jak zbawienie. Jeśli natomiast znasz już trochę gry fabularne i masz budżet na to, żeby zainwestować w swoje nowe hobby, to możesz pominąć tą część. W dalszej części opisuję gry RPG, które warto kupić na start i spróbować się z nimi oswoić.

jak być dobrym mistrzem gry

Gry fabularne za darmo

Na sam początek polecam zapoznać się z stroną wydawnictwa Black Monk Games. Na stronie znajdziecie m.in: darmowe Startery do gry fabularnej Zew Cthulu – mroczny detektywistyczny klimat z nutką mitologii Cthulu. Rozgrywka zazwyczaj dzieję się na w naszym świecie w latach 1920.

Gra Equestria – puść wodzę fantazji – świetny RPG osadzony w uniwersum My Little Pony – przyjaźń to magia. Zawierają skróty najważniejszych zasad oraz gotowe scenariusze do rozegrania.

Wolsung: Magia Wieku Pary starter – gra fabularna osadzona w czasach magicznej rewolucji przemysłowej. Zawiera skrót zasad oraz porady dotyczące tworzenia postaci.

Serwis DriveThruRPG – serwis posiada obszerne zbiory systemów RPG i przygód w formacie PDF. Dość często pojawiają się na nim kuszące promocje,  a nawet darmowe treści czy gry fabularne. Polecam sobie przejrzeć w wolnej chwili 🙂

Systemy RPG dla początkujących

Tak samo, jak w przypadku powyższych darmowych gier fabularnych, polecam zacząć od starterów. Jest to idealne rozwiązanie dla mistrzów gry, jak i graczy, którzy nie chcą wydawać od razu pieniędzy na pełne podręczniki. Sprawdź interesujący cie system RPG i dopiero potem podejmij decyzję o kupnie!

Polecam zacząć od starter setu Dungeon and Dragons do 5 edycji. Zestaw startowy posiada wszystko, co potrzebne do rozpoczęcia przygody. W środku pudełka znajdziesz gotowe postacie, przygodę i scenariusz. Po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami i przygodą, posiadasz wszystkie gotowe rzeczy do poprowadzenia sesji RPG.

Z zestawów startowych do gier RPG mogę również polecić ten od wydawnictwa Black Monk Games. Mowa oczywiście o starterze do Zewu Cthulu, który znajdziecie tutaj: Zestaw startowy – Zew Cthulu

Jeśli natomiast nie interesują was zestawy startowe do gier RPG, warto zapoznać się z systemem Tales From The Loop. Ta gra fabularna jest idealna dla początkujących graczy, jak i mistrzów gry. Bez problemu poprowadzisz w nim sesje, ale także z łatwością stworzysz swoją postać. Więcej o systemie znajdziecie również na stronie Black Monk Games.

Zew cthulu zestaw kości do mistrzowania

Jak dobierać graczy do sesji RPG?

Aktualnie duża część sesji RPG przeniosła się na serwery online. Wiele mistrzów gry, poszukuje graczy do swoich rozgrywek na portalach typu facebook , czy specjalnych forach poświęcone tematyce RPG.

Dobierając graczy do swoich sesji przez grupy facebooku, musisz być bardzo ostrożny, mistrzu gry. Krótka rozmowa przez Messengera, nigdy nie da ci pełnej opinii o graczu. Nie będziesz w stanie określić, czy dana osoba pasuję do twojego stylu gry, jak i tez nie poznasz w pełni jego osobowości. Warto przed rozegraniem sesji, zrobić tak zwaną sesję 0. Jako mistrz gry, możesz wtedy zapoznać całą grupę ze sobą nawzajem. Dostaniesz również wstępny obraz tego, z kim będzie dane ci grać.

Bycie mistrzem gry, to spora odpowiedzialność. Nie bój się podziękować jakieś osobie, którą rekrutujesz, jeśli czujesz, że możesz się z nią nie dogadać. W pewnym sensie musisz być w tej kwestii trochę egoistyczny. Dobierz taką grupę, z  którą stworzysz niesamowitą opowieść i razem będziecie czerpać radość z sesji RPG. Przecież, o to w tym chodzi 🙂

O tym jak co warto dodać do ogłoszenia jako mistrz gry, kiedy rekrutujesz graczy pisałem w artykule – Sesje RPG online.

Jak być mistrzem gry – porady

Bądź otwarty na krytykę

Będąc mistrzem gry, powinieneś być otwarty na opinię swoich graczy. Powinieneś ich wysłuchać i przyjąć ich zdanie na klatę. Pamiętaj, że zależy im przede wszystkim na tym, abyś prowadził lepiej i lepiej! Oczywiście, musisz nauczyć się także filtrować wszystkie uwagi kierowane w twoją stronę. Nie każda z nich bowiem sprawi, że się rozwiniesz. Mimo wszystko wsłuchuj się w głos swoich graczy i razem dojdźcie do porozumienia J Prędzej, czy później zobaczysz, że dzięki temu twój warsztat mistrza gry mocno się rozwinie.

Jak przygotować się do sesji RPG?

Przygotowania do sesji RPG mogą zająć mnóstwo czasu. Mi średnio na 4h sesję, potrzeba około 2x tyle czasu, żeby się porządnie przygotować. Jednak to jest bardzo indywidualna sprawa. Ważnym czynnikiem, od którego zależeć będzie czas przygotowywania sesji RPG, to umiejętność improwizacji.

Improwizacja na sesji RPG

Podczas prowadzenia sesji RPG, jako mistrz gry powinieneś być gotowy na improwizowanie. Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich ruchów graczy i czasem zostaniesz zmuszony do działania pod presją. Moja rada – przygotuj sobie przed sesją kilka losowych opisów pomieszczeń, imiona NPC, od dwóch do trzech losowych drobnych wydarzeń.

Dziel i rządź, ale bądź sprawiedliwy

Jako mistrz gry, posiadasz władze absolutną. To od ciebie zależy, czy coś się uda bohaterom graczy. Podejmuj decyzje racjonalnie i bądź sprawiedliwy. Jeśli gracz pcha swoją postać w ręce śmierci – daj mu poczuć, że może zginąć. Pamiętaj, że każda akcja graczy powinna spotkać się z reakcją. Napadli na kogoś we wsi i okradli? Niech kilka chłopów z widłami i pochodnia zacznie ich ścigać! Pomogli jakieś postaci niezależnej w przeszłości? Kiedy spotkają ją ponownie opisz jak zmieniło się jej życie oraz wydziel graczom przysługę. Dzięki temu sprawisz, że twój własny świat RPG, stanie się żywy.

Narracja czy mechanika?

Oba, a  najlepiej zbalansowane. Jednak to również zależy od preferencji. Powinieneś uzgodnić takie kwestie z graczami. Czy wolą grać bardziej w stylu jesiennej gawędy, czy może opierają się głównie na rzutach kostką? Dzięki temu, unikniesz niepotrzebnych problemów. Staraj się mimo wszystko balansować narrację i rzuty kośćmi. Jeśli coś postaci gracza powinno się udać – niech tak będzie. Nie karz mu wykonywać testu. W większości przypadków, staram się, aby gracze wykonywali testy dopiero wtedy, kiedy realnie ich wynik może mieć wpływ na dalszy bieg przygody.

Pierwsza sesja – ile  graczy na start?

To zależy od twojego doświadczenia i własnych sił. Jeśli uznasz, że jesteś w stanie poprowadzić sesję dla 6 osób – nic nie stoi na przeszkodzie. Początkującym mistrzom gry, polecam jednak zacząć od około 3-4 graczy. Jest to moim zdaniem idealna liczba graczy na sesji. Jesteście w stanie poświecić każdej postaci tyle samo czasu. Dodatkowo nie tworzy się nie potrzebny chaos.

Scenariusz RPG

Przede wszystkim dobrze przygotuj się do sesji. Zadbaj o odpowiednią muzykę, klimat, dodatkowe akcesoria. Jednak najważniejszą rzeczą jest scenariusz do sesji. Jeśli korzystasz z gotowych scenariuszy, przeczytaj je od deski do deski. Zrób notatki, zanotuj najważniejszych bohaterów niezależnych oraz przeciwników. Spisz listę lokacji oraz możliwe niespodzianki. Nie planuj wszystkiego liniowo. Musisz być gotowy na improwizacją. Daj swoim graczom podejmować decyzję i reaguj na nie. Pamiętaj, aby czuli, że mają realny wpływ na bieg opowiadanej historii! J

Jak zostać mistrzem gry – podsumowanie

Sam widzisz, że opisałem tutaj spory artykuł. Jednak nadal jest to tylko wierzchołek góry lodowej. Teoria o tym, jak zostać mistrzem gry, teraz powinna zapleść się w z praktyką. Wyciągaj wnioski z swoich błędów i staraj się je korygować. Ucz się na błędach i przyjmuj krytykę, a zobaczysz, że będziesz coraz lepszym mistrzem gry! Pracuj nad swoim warsztatem i staraj się dokładać coś od siebie do gotowych scenariuszy. Korzystaj z historii postaci twoich graczy. Na pewno znajdziesz tam mnóstwo inspiracji do swoich sesji rpg. W kolejnych wpisach na mojej stronie Key To RPG, dowiesz się jakie są rodzaje kampanii, jak napisać scenariusz oraz jak modyfikować gotowce. Jeśli artykuł ci się spodobał i pomógł lepiej zrozumieć rolę mistrza gry, zostaw komentarz z swoją opinią 🙂

Tagi: jak zostać mistrzem gry, mistrz gry, kim jest mistrz gry, darmowe gry fabularne, gry fabularne dla początkujących, jak poprowadzić sesję rpg, jak być mistrzem gry, jak napisać scenariusz RPG