Tworzenie postaci RPG

Tworzenie postaci RPG

Pierwsze postaci graczy zazwyczaj nie wyróżniają się zbytnio – większość z nich to waleczni wojownicy, elfy władające łukiem lub potężni magowie. Nie jest to niczym niezwykłym, tworząc naszych bohaterów wzorujemy się na popularnych archetypach znanych wszystkim chociażby z książek i filmów takich jak „Władca Pierścieni”. Chociaż nasz pomysł z początku wydaje się być genialny w swej prostocie, wraz z upływem czasu zauważymy, że naszym postaciom zdecydowanie czegoś brakuje a czarodziej tworzony na podobieństwo Gandalfa wcale nie jest taki ciekawy jak jego pierwowzór. Z jakiegoś powodu granie nim nie przynosi zbyt wiele radości a wręcz czasem masz wrażenie, że NPC spotykane na twojej drodze są bardziej ludzkie niż twój bohater. Brzmi znajomo? W tym poście pomogę ci stworzyć postać, która będzie ciekawa i oryginalna oraz jednocześnie przyjemna w odgrywaniu. To co, zaczynamy?


Tworzenie postaci RPG – krok po kroku

  1. Ogólny koncept postaci

Znajdź punkt zaczepienia. Stwórz zarys, na podstawie którego wykreujesz swoją postać. Bądź kreatywny – w końcu RPG to popis twojej fantazji. Postaraj się wyjść poza standardowe wzorce. Oczywiście zaprawiony w boju krasnolud brzmi super, ale czy nie ciekawszą postacią będzie wojownik bojący się zabijać? A może twoja postać będzie nachalnym kobieciarzem nie przepuszczającym okazji do zaczepienia każdej ładnej panny? Jeśli pospolity człowiek wydaje Ci się nudny wykorzystaj interesujące rasy opisane w podręcznikach. Dungeons and Dragons jest obfite w różnego rodzaju tajemnicze rasy – od Diabelstw, których korzenie sięgają piekieł, poprzez tajemnicze, ale potężne Firbolgi aż po zwinne i zabójczo szybie Tabaxi. Spraw, aby twoja postać poprzez jedną charakterystyczną cechę była zapamiętana przez wszystkich twoich towarzyszy.

2. Wypisz wady swojej postaci RPG

Bardzo ważny etap, niestety często pomijany w trakcie tworzenia swojej postaci. Każdy z nas ma swoje małe przywary – jedni czegoś się boją, drudzy czegoś nie potrafią. Przydzielenie swojemu bohaterowi wad sprawi, że stanie się bardziej ludzki i gracze poczują do niego większą sympatię. Ponadto rozgrywka nim stanie się ciekawsza i bardziej wymagająca gdy będziemy musieli odegrać jego strach. Może z czasem wasza postać się przełamie i z zalęknionego przed gadami człowieka zmieni się w znanego zaklinacza węży? Tylko od was zależy jak jego losy potoczą się dalej.

3. Historia i motywy postaci w grze fabularnej

Pisanie historii postaci to temat na osobny post. Dzisiaj skupmy się na jej ogólnym zarysie. Tak samo, jak twoja przeszłość sprawiła, że jesteś tu gdzie jesteś i właśnie czytasz ten post, tak samo historia twojej postaci sprawiła, że znajduje się ona teraz w konkretnym miejscu. Zastanów się co miało wpływ na twoją postać? Urodziła się w zamożnej rodzinie czy od dziecka zaznała brutalności świata i musiała walczyć o przetrwanie? Dlaczego została poszukiwaczem przygód lub dołączyła do paczki wędrujących po świecie przyjaciół? Pomysłów może być wiele- chęć odkupienia win przez pomoc obcym ludziom, ucieczka od swojej mrocznej przeszłości i popełnionych w młodości błędów, perspektywa wielkich pieniędzy i sławy a może chęć zaznania smaku przygody nie mając nic do stracenia. Podczas tworzenia tej sekcji pamiętaj o tym jak duży wpływ mają na nas ludzie dookoła. Uwzględnij rolę swojej rodziny, przyjaciół a także byłych/obecnych miłości. Pamiętaj także, że w trakcie grania nasza postać może się zmienić. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby ze śmieszka zrobić ponuraka oczywiście jeśli jest to uargumentowane wydarzeniem mającym miejsce na sesji np. śmierć najlepszego przyjaciela.

4. Określ wygląd i charakterystyczne elementy postaci

Chociaż RPG to gra wyobraźni dokładne opisanie twojego bohatera pomaga go sobie zwizualizować a także otwiera wiele ciekawych możliwości. Jeśli twoja postać jest wojownikiem logiczne będzie posiadanie przez nią licznych blizn. Do każdego z tych znamion można przypisać fascynującą historię, którą nasz bohater opowie podczas uczty ze swoją drużyną w karczmie. A może jej charakterystycznym elementem będzie połyskująca broń odziana w tajemnicze napisy? Opowieść o jej zdobyciu oraz pochodzeniu także stanie się ciekawym punktem zaczepienia do wykorzystania w przyszłych sesjach. Pamiętaj jednak aby aparycja twojej postaci pokrywała się z wykonywanym przez nią zawodem. Drobnej elfce ciężko będzie dzierżyć potężny oręż tak samo jak umięśnionemu ogrowi być cichym niczym kot skrytobójcą.

Tworzenie postaci RPG – Key To RPG

Mam nadzieję, że mój wpis pomógł Ci i właśnie w twojej głowie pojawił się zalążek nowej – zdecydowanie bardziej rozbudowanej i ciekawszej – postaci. Na koniec jeszcze kilka luźnych porad ode mnie, wcale niemniej ważnych od tych podanych powyżej 😉

  • Początkujący gracze często mają tendencje do tworzenia tzw. Mary Sue, czyli wyidealizowanych postaci. Ich bohaterowie są zarówno wyedukowani, waleczni, zwinni, potrafią władać magią oraz oczywiście są zabójczo piękni i nikt nie oprze się ich urokowi. Całe szczęście systemy RPG poprzez ograniczenia statystyk skutecznie uniemożliwiają kreację takich wzorców. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej aby twoja postać miała swoje lepsze i gorsze strony niż była wyspecjalizowana w jednej wąskiej dziedzinie.
  • Trzeba pamiętać jednak żeby również nie przesadzać w drugą stronę. Tworzenie postaci typu „jestem bardzo mroczny, cała moja rodzina nie żyje, jestem wyprany z uczuć a sensem mojego życia jest zabijanie wszystkiego co stanie mi na drodze” nie zawsze jest dobrym pomysłem. Nawet w największym złoczyńcy można dostrzec ślady dobra – albo przynajmniej jego słabe punkty które obnażą jego wrażliwe wnętrze.
  • Mierz siły na zamiary. Jeśli twoja postać to druid silnie połączony z naturą bierz pod uwagę konieczność odegrania bólu związanego z płonącym lasem podczas wielkiej bitwy. Nie zapominaj, że twoja moc ma zarówno dobre jak i złe strony. Oczywiście będzie to z pewnością przeszkadzało w starciu z potężnym przeciwnikiem. Dlatego jeśli nie jesteś gotowy na tak zaawansowane odgrywanie postaci weź to pod uwagę już na etapie jej tworzenia.
  • Zanim zaczniesz tworzyć postać upewnij się, że dobrze zrozumiałeś w jakich klimatach będzie twoja kampania. Zabawny bard z pewnością świetnie rozluźni atmosferę na sesji, ale ciągłe rzucanie żartami i wycinanie kawałów kolegom z drużyny podczas gdy robicie coś wymagającego powagi i skupienia może irytować i przeszkodzi poczuć klimat grozy.

Tagi: jak stworzyć postać rpg, tworzenie postaci w grach fabularnych, tworzenie postaci w rpg, jak stworzyć ciekawą postać w grze rpg, jak stworzyć ciekawą postać w grach fabularnych, postać fantasy, postać rpg

5/5 - (6 votes)